February 2019 Greenville County Schools Class Acts: STAFF

0 Views
Greenville County Schools

School

Name

Organization

Photo

School Counseling Services Rob Rhodes SC School Counselor Advocate of the Year Palmetto State School Counselor Association
A. J. Whittenberg Elementary Deb Blume SC Elementary Counselor of the Year Palmetto State School Counselor Association
Education Technology Services Bill Brown SC Chief Information Officer Award & SC CIO Judges’ Pick Award AcumenIT
Fine Arts Center Adrienne Burris Fresh Voice in the Humanities Award SC Humanities
Gateway Elementary School Carolyn Joye National Board Certification National Board of Professional Teaching Standards
Greenville High Academy Mike McCuen SC USTA Coach of the Year United States Tennis Association of South Carolina
Hollis Elementary Academy Amanda Rapp National Board Certification National Board of Professional Teaching Standards
Riverside High and Middle Schools Erin Busch National Board Certification National Board of Professional Teaching Standards
Riverside High Holly Cameron National Board Certification National Board of Professional Teaching Standards
Eastside High School Jenny Pierce National Board Certification National Board of Professional Teaching Standards
Taylors Elementary School Rhonda Rhodes SC Elementary Principal of the Year SC Association of School Administrators
Simpsonville Elementary School Leah Stafford SC Elementary Assistant Principal of the Year SC Association of School Administrators
Special Needs Bus Center Tammy Cummings National Special Needs Bus Driver of the Year AMF-Bruns of America
Tigerville Elementary School Diane Jackson Terrel H. Bell Award for Outstanding School Leadership US Department of Education
Wade Hampton High School Beth Leavitt National Aerospace/STEM Teacher of the Year Air Force Association Aerospace Education Council

 

National Board Certification Renewal

Kimberly Brice, Bethel Elementary

Beth Broadwell, Eastside High

Sandra Brundage, Woodmont High

Jodie Buford, East North Street Academy

Marci Cecere, Mauldin High

Thomas Chamness, Eastside High

Kerry Culpepper, MT Anderson Support Center

Donnis Finet, Lakeview Middle

Crystal Garner, Riverside Middle

Amy George, Sara Collins Elementary

Melanie Grieve-Beal, Simpsonville Elementary

Laura Gurley, Mauldin High

Glenda Hawthorne, Northwood Middle

Carrie Hayes, Summit Drive Elementary

Katrina Hester, Riverside High

Rodrecus Hill, Hughes Middle Academy

Cayce Hoenshel, Simpsonville Elementary

Cynthia Hudson, Bethel Elementary

Tina Hurley, Hillcrest Middle

Anne Kelsey-Zibert, Greer Middle

Hollie Kutz, Brook Glenn Elementary

Kim Lambert – Rudolph Gordon Elementary

Lashonda Lee, Mauldin Middle

Neal Leonard, Greenville Middle Academy

Jaime Lovello, Pelham Road Elementary

Mark Maloy, Bryson Middle

Mac Martin, Heritage Elementary

Jennifer Mathis, Riverside Middle

Paula McCallister, Sue Cleveland Elementary

Brian McKitrick, Travelers Rest High

Candice Moore, ADEPT Team

Tracy Oliver, Plain Elementary

Kimberly Pauls, Riverside High

Karen Perkins, League Middle Academy

Alice Prince, Greenville High Academy

Inga Puffer, Duncan Chapel Elementary

Caraline Richardson, Blythe Elementary Academy

Carol Scudder, Woodland Elementary

Stacey Shamis, Central Office

Nikki Smith, Mauldin High

Leah Sullivan, Ellen Woodside Elementary

Gerald Tilson, MT Anderson Support Center

Lisa Wofford, Wade Hampton High

SHARE

Related Articles